Loading Video...
Свет
2. February 2019 - 21:50

Светот е соочен со нова трка во атомското вооружување

Светот е соочен со нова трка во атомското вооружување. Вашингтон се повлече од Договорот за елиминирање на нуклераните проектили од среден дострел, а денеска и Москва го направи истото. Претседателот Путин се закани дека ке почне  да развива нови проектили, но порача дека нема да ги инсталира во Европа и низ светот, се додека тоа прво не го направи САД. Вчера  Вашингтон  ја обвини Русија дека со години го крши догворот кој датира уште од студената војна. Европските земји се загрижени дека нуклеарниот натпревар мегу двете супер сили  може да  се префрли на нивна територија.