Свет
15. May 2016 - 11:56

Сушата во Индија за три недели однесе над 500 животи

Најмалку 500 лица ги загубија животите во Индија во изминативе три недели, како последица на големата суша предизвикана од невообичаено високите темепратури за овој период од годината, соопшти денеска индискиот Државен секретаријат за справување со последиците од елементарни непогоди.

Според Секретаријатот, како што јави ТАСС, големите горештини зафатиле огромен дел од територијата на Индија и предизвикале недостиг на вода за пиење за над 300 милиони жители во 256 окрузи во земјата. 

- Состојбата е најтешка во сојузните држави Телангана, Одиша и Андра Прадеш. каде во последниве три недели починаа речиси 500 лица, се наведува во соопштението.

Во Одиша, каде како последица на жештините починале 198 лица, се измерени рекордни температири за овој период од годината од дури 48 степени Целзиусови.

- Претстојново лето ќе биде најтопло во последниве 100 години, при што максималните температури во јужните индиски држави може да надминат и над 48 степени, соопшти индиската метеоролошка служба.

Како последица на големите жештини лани во Индија животите ги загубија над 2.000 лица.

Според експертите, ваквите невообичаено високи температури во Индија се должат на локални аномалии засилени од влијанието на природниот феномен „Ел Нињо“.

Тие посочуваат дека ваквите аномалии се појавуваат циклично во интервали од две до седум години, предизвикувајќи еколошки катастрофи како суши или обилни поројни дождови.