Фудбал
11. August 2017 - 17:01

Супер-компјутер веќе го прогласи Сити за нов англиски првак!

Екипите на Арсенал и Лестер  ја имаат честа вечерва да ја отворат новата сезона во Премиер лигата. Титулата ја брани Челзи а кругот на кандидати за преврат е речиси идентичен како минатата сезона. Тука се Сити, Јунајтед, Тотенхем, Ливерпул и Арсенал. 

Пред самиот старт „токспорт“ со помош на супер компјутер извади листа, поточно ја предвиде конечната табела во натпреварувачката 2017/2018. Ако се суди по ова тогаш Англија ќе има нов шампион, односно тронот од Челси ќе го преземе Манчестер Сити.
Еве како би изгледала табелата на крајот од новата сезона според Супер-компјутерот:
Табела:
1. Манчестер Сити
2. Манчестер Јунајтед
3. Челси
4. Тотенхем
5. Арсенал
6. Ливерпул
7. Евертон
8. Вест Хем
9. Саутемптон
10. Кристал Палас
11. ВБА
12. Лестер
13. Свонси
14. Бурнмаут
15. Нукасл
16. Стоук
17. Вотфорд
18. Барнли (во аут)
19. Брајтон (во аут)
20. Хадерсфилд (во аут)