Loading Video...
Свет
19. October 2017 - 16:44

Судот во Загреб нареди апсење на првиот човек на Агрокор

Првиот човек  на Агрокор Ивица Тодориќ  има рок од три дена да се јави во хрватскиот затвор Реметинец  или против него ќе биде распишана Интерпол потенрица. 

Доцна синоќа судот во Загреб во отсуство  му изрече мерка притвор на Тодоровиќ поради опасноста да го попречи судскиот   процес и да влиаје на сведоците, додека  12 мината уапсени за слчучајот Агрокор  беа пуштени да се бранат од слобода. Сите се осомничени за  злоупотреба на службената положба, лажиарње на дозовли и незаконско водење на деловни книги.

 Државното обвинителство  го терети Тодориќ за стекнување противправна имотна корист.