Свет
24. February 2019 - 9:26

Судири во Венецуела, загинаа најмалку четири лица

Четири лица загинаа, а 24 се повредени на границата помеѓу Венецуела и Бразил, соопшти невладината организација „Казнен форум”.

– Тие беа застрелани, соопшти шефот на организацијата Алфредо Ромеро во видео порака објавена на Твитер.

Уште 285 лица се повредени во судирите на границата помеѓу Венецуела и Колумбија, соопштија властите во Богота.

Во исто време, камион со хуманитарна помош беше запален на границата меѓу Колумбија и Венецуела, изјави за новинарите портпаролот на опозицијата Гери Арелано.

– Луѓето се обидуваат да го спасат она што можат од камионот и да се погрижат за хуманитарната помош, која диктаторот (Николас) Мадуро наредил да ја запалат, рече Арелано.

Претходно, венецуелските војници го запреа обидот на четири хуманитарни камиони да го преминат мостот, кој ја поврзува Колумбија со Венецуела со користење солзавец на луѓето кои патуваа со конвојот.

Хуманитарниот брод под знамето на Порторико бил под закана од директен оган од Венецуела. Бродот не успеа да влезе во венецуелските територијални води поради заканата, објави ТВ Венецуела. Бродот чека во меѓународни води за понатамошни инструкции.