Свет
16. April 2018 - 9:12

Стравичен пожар беснее во Сиднеј - стотици пожарникари се борат со огнената стихија

Неколу стотици пожарникари денеска го гасат шумскиот пожар кој избил во периферијата на Сиднеј, каде температурата е невообичаено висока за оваа доба од годината, соопштиле австралиските власти.

Полицијата сооштила дека е отворена истрага за причината на пожарот ој избувнал во саботата дозна напладне во југозападен Сиднеј.

Во пожарот изгореле 2.430 хектари шума додека околните домови се евакуирани, но ниедна куќа не е оштетена, наведуваат локалните власти.

Во Австралија овие денови е околу 30 степени Целзиусови, што е необично за есен во таа земја каде летото е топло и суво.