Балкан
11. July 2019 - 11:42

Страшната бура на Халкидики однесе 7 животи, 120 повредени меѓу нив и две деца

Најмалку седум лица, меѓу кои и деца загинаа а најмногу од 100 лица повредени во силното невреме кое го погоди грчкиот полуостров Халикидики, популарно меѓу туристите. 
 
Вкупно 26 лица се хоспитализирани во болниците во Солун поради повредите здобиени во силното невреме кое синоќа го погоди подрачјето на Халкидики. 
 
 
Во солунската болница сместени се 9 повредени, од кои едно лице е на одделението на интензивна нега. 
 
Според последните податоци синоќа вкупоно 120 лица се префрлени во здравствените домови и болници. 
 
На полуостровот Халкидики е прогласена вонредна состојба. 
 
Телефонските и интернет врските се прекинати на полуостровот, популарен меѓу Македонците.