Свет
21. January 2017 - 19:18

Стотици илјади луѓе учествуваат на протести против Трамп ширум САД

Стотици илјади луѓе се собраа во градовите ширум САД, во знак на протест поради новиот американски претседател Доналд Трамп.

Во Вашингтон, каде што се одржува најголемиот марш, учествуваат 275.000 луѓе. Според заменик градоначалникот на Вашингтон, организаторите на протестот тврдат дека се собрале половина милион граѓани.

Големи протести се одржуваат и во Бостон, Њујорк, Денвер и Чикаго.