Тенис
19. September 2017 - 17:28

Стоилковска во второто коло на фјучрсот во Подгорица

Македонската тенисерка Магдалена Стоилковска успешно го мина првото коло на фјучрсот во Подгорица што се игра за награден фонд од 25.000 долари. Таа попладнево беше подобра од Милица Вујовиќ од Србија со 2-0 во сетови. Првиот сет нашата тенисерка го доби со 6:1 во гемови, а во вториот беше подобра со 6:2 за 70 минути игра.
Во следното коло Стоилковска 
ќе игра против Агнеш Букта седмата носителка од Унгарија, која денеска на противничката Теодора Митровиќ и препушти само еден гем.
Стоилковска настапи и во игра на двојки, но со Михаела Џаковиќ беа поразени со Сара Чакаревиќ (Франција) и Кристина Остојиќ (Србија) со 2-0 во сетови.