Спорт плус
29. September 2020 - 10:33

Стенли купот за хокеарите на Тампа беј

Хокеарите на Тампа Беј Лајтинг го освоија Стенли купот по пауза од 16 години. Избраниците на тренерот Џон Купер во финалната серија ги победија Далас Старс со 4:2. Шестиот меч им припадна на Тампа Беј со резултат 2:0. Ова е втора титула за Тампа Беј во историјата.
 
Тампа Беј Лајтинг на патото до титулата ги победија Колумбус Блу Џекитс, потоа најдобриот тим во регуларниот дел од сезоната Бостон Бруинс, Њујорк Ајландерс и во големото финале Далас Старс.
 
Победата на Тампа Беј во шестиот меч ѝ ја донесоа Брејдан Поинт со голот во првата третина и Блејк Колман кој погоди во втората третина. Играч на мечот беше голманот Андреј Василевски со 22 одбрани.
 
Трофејот Кени Смит наменет за најкорисен игра во финалната серија му припадна на Виктор Хедман.