Фудбал
15. September 2016 - 13:47

Стартува групната фаза во Лига Европа

 
Во второто по квалитет фудбалско клупско натпреварување Лига Европа денеска стартува групната фаза. 
 
48-те екипи поделени во дванаесет групи ќе се борат за првите две места во групите, кои напролет им обезбедуваат пласман во следната фаза
 
Од воведното 1.коло, според имињата на екипите, најголемо внимание ќе привлечат дуелите меѓу холандски Феенорд и Манчестер Јунајтед, како и средбата во Атина каде Панатинаикос го пречекува Ајакс.
 
Двојки за 1.коло во Лига Европа:
 
Од 19 часот: 
 
Група A: Зорја – Фенербахче и Феенорд – Манчестер Јунајтед. 
 
Група Б: Јанг Бојс – Олимпијакос и АПОЕЛ – Астана. 
 
Група Ц: Мајнц – Сент Етјен и Андерлехт – Габала. 
 
Група Д: Макаби Тел Авив – Зенит Ст. Петербург и АЗ Алкмар – Дандалк. 
 
Група Е: Викторија Плзен – Рома и Астра – Австрија Виена. 
 
Група Ф: Сасуоло – Атлетик Билбао и Рапид Виена – Генк. 
 
Од 21 часот и 5 минути:
 
Група Г: Стандард Лиеж – Селта Виго и Панатинаикос – Ајакс. 
 
Група Х: Коњаспор – Шахтјор и Брага – Гент. 
 
Група И: Салзбург – Краснодар и Ница – Шалке.
 
Група J: Карабаг – Либерец (17 часот) и ПAOK – Фиорентина.
 
Група К: Саутемптон – Спарта Прага и Интер – Хапоел Бир Шева. 
 
Група Л: Виљареал – Цирих и Османлиспор – Стеауа.