Loading Video...
Свет
28. November 2018 - 17:56

Стапи на сила воената состојба во Украина, можна војна со Русија

Во пограничните области на Укрина стапи на сила воената состојба во рок од 30 дена.  Мерката се однесува на регионите кои како што изјави претседателот Порошенко се сметаат за најподложни за евентуаелен руски напад.  Порошенко исто така изјави дека Русија драстично го засилила военото присуство на Крим.

- Ние ќе се бориме за нашата слобода, ние ќе се бориме за нашата деморкатија, ќе се бориме за нашата земја. Русија ќе плати огромна цена ако не нападне, порча претседателот на Украина.

4 дена по поморскиот инцидент помеѓу руската и украинската војска се огласи и рускиот претседател Путин. Според него, конфликтот настанал поради провокавација на Украина , чија цел е како што рече Путин неговиот украински колега Порошенко да ги зголеми шансите за победа на престојните избори.

Инциденотот се случи кај теснецот Керч во Азовското Море во близина на Крим.  Руските сили уапсија 24 припандици на укрианската морнарица  и нападнаа три брода со орбазлрожение дека го прекршиле меѓунаордниот поморски закон. Украина ова  го третира како агресија. Во мегувреме земјите членки на ЕУ не успеаја да постигнат едногласна одлука за воведување нови сакнции кон Русија.