Балкан
26. September 2021 - 11:28

Србин со сериозни закани брка мигранти од автобус: Сите треба да ве убијат | ВИДЕО

На социјалните мрежи се шири страшно видео, во кое се слуша како еден патник во автобусот им вели на другите патници, мигранти, „дека треба да бидат убиени“ и дека заслужуваат куршум во главата. 

Со години граѓаните на Србија се огорчени поради проблемот со мигрантите, кои на пат кон Западна Европа, треба да минат низ нивната земја и некое време таму да престојат.  

Дискриминацијата е присутна насекаде, не само на Балканот и Европа, туку и во светот, а јасно е дека многу малку е направено за да се реши ова прашање. Како што пишува Нова.рс, некои Срби очигледно не слушнале за солидарност и емпатија, па знаат само да ги насочат своите ограничувања и стравови со навреди и закани кон другите, што го покажува најновото видео од социјалните мрежи.  

Видеото, кое се шири на Твитер, прикажува страшни сцени од еден меѓуградски автобус во Србија, во кој патник со сериозни закани ги протерува мигрантите од автобусот.  

„Надвор, надвор, надвор. Ајде, Раус, марширај. „Добитокот надвор“, извика човекот, додека мигрантите излегуваа од автобусот еден по еден во колона.  

Залудно прашаа „што направивме“, бидејќи тоа навистина не се гледа на видеото, но наместо да одговор, добија уште пострашна порака. 

„М70 и куршум во главата. Сите треба да ве убијат. Ќе научиш српски само кога ќе те застрелам во таа црна глава “, продолжи патникот, кој во меѓувреме доби поддршка од возачот дека е во право.