Балкан
5. March 2021 - 17:38

Србија се затвара од сабота во 12 часот до понеделник во 6 часот

Во соседна Србија, откако повторно почна да расте бројот на новозаразени со корона вирус и покрај масовната вакцинација што ја спроведуваат, денеска Кризниот штаб одлучи викендот повторно да се затвори се и тоа од сабота во 12 часот, до понеделник до 6 часот наутро.

Во сабота ќе биде отворено се до 12 часот, а до понеделник до 6 часот ќе работат само продавници за храна, лекови и гориво, рече членот на Кризниот штаб д-р Предраг Кон и додаде дека од понеделник наставата во средните училипта ќе се одвива онлајн.

Кризниот штаб повторно ќе се состане во вторник, додаде Кон и рече дека „единствено се потвпираат на имунизацијата“.

Д-р Кон вели дека имунитетот од вакцината е поголем од ној по прележана болест. Според него, неопходно е да се направи ревизија на податоците за корона вирусот и податоците кои постојат.

Денеска, кај нашиот северен сосед регистрирани се 4.071 новозаболени, а починаа 17 пациенти.

Во болница се лекуваат 4.161 пациенти, а 166 се на респиратор.

Тестирани биле 15.774 лица.

Од почетокот на пандемијата во Србија се тестирани 3.018.254 лица, а корона вирусот е потврден кај 478.878‬луѓе.

Вкупно до Ковид-19 починаа 4.525 лица, а процентот на смртност е 0,94 отсто.

Во Србија вакцинирани се 1.613.682 лица против корона вирус, а 592.903 примија и втора доза.