Фудбал
7. October 2017 - 10:43

Србија и Хрватска не го заверија пласманот во Русија

Иако во своите мечеви влегоа како фаворити за запечатување на пласманот на Светското првенство во Русија во 2018, Србија загуби од Австрија, а Хрватска ремизираше со Финска за комплицирање на ситуацијата во нивните квалификациски групи.

„Орлите“ не успеаја од Виена да полетаат за Русија, откако Австрија се врати од негатива за импресивна победа.  Србија водеше со 0:1 со голот на Миливоевиќ, но Австријците направија пресвт за 2:1 со головите на Бургшталер и Арнаутовиќ. Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Немања Матиќ во 84. израмни за Србија, пред Шауб во 90. минута да ја потврди победата и да разочара 20-тина илјади гостински навивачи на „Ернст Хапел“.

Србија, уште е прва во својата група со 18 поени, еден повеќе од Велс и два пред Република Ирска. Во последниот квалификациски меч, Србите играат со Грузија на домашен терен, а Велс и Ирска имаат меѓусебен дуел за бараж или директен пласман.