Спорт плус
28. November 2021 - 11:15

Спустот во Лејк Луис за Мајер

Австриецот Матијас Мајер победи на спуст трката која се одржа во Лејк Луис, Канада. Победата во Канада е 11 во кариерата на Мајер. Двократниот олимписки шампион победи со време 1:46.74 минути.
 
Мајер за 23 стотинки беше побрз од сонародникот Винсент Крихмајер. Актуелниот победник во оваа дисциплина, Швајцарецот Беат Фојз го освои третото место.
 
Денеска во Лејк Луис ќе се вози трката во Супер-Џи.