Спорт плус
19. October 2018 - 11:30

СП (ж): Одбојкарките на Србија обезбедија прво историско финале

Одбојкарската репрезентација на Србија обезбеди прво историско финале на СП за жени во Јапонија откако во финалето ја совлада селекцијата на Холандија со 3-1.
Во репризата на финалето на ЕП Србија беше повторно подобра предводена од Тијана Бошковиќ која освои дури 29 поени.
ФИналето се игра во сабота од 12.40 а противник на Србија ќе биде победникот од дуелот Кина Италија.