Фудбал
24. јуни 2018 - 10:40

СП Русија: Германскиот херој се вика Крос

 
Од СП во 2002 година, актуелниот светски шампион испаѓа во натпреварите по групи, но Германија ќе се обиде да ја избегне таа ситуација, откако во 95. минута се спасија за 2:1 победа над Шведска и сега сами си ја кројат својата судбина за пласман во осминафиналето.
 
Швеѓаните во текот на 94 минути имаа позитивен резултат за пласмасн во осминафиналето, меѓутоа, Германците, како и неброено пати во минатото, покажаа дека фудбал се игра до последните минути, откако Тони Крос ги „спаси“ со прекрасен гол од слободен удар во 95. минута од мечот.
 
Сега, по комплетното второ коло, Мексико има шест поени на врвот, Шведска и Германија имаат по три поени, а „отпишаната“ Јужна Кореја нема поени. Во последното коло, „маншафт“ игра со Кореја, додека Шведска ќе мора да оди на победа над Мексико.
 
Германците почнаа силно со постојан притисок на голот на Шведска, и веќе во третата минута имаа одлична шанса преку Дракслер, кој го погодува само Олсен. Веднаш потоа Јонас Хектор повторно беше во шанса, а во деветтата минута, Кимих го наоѓа Ројс, кој ја враќа топката во петерецот пред Виктор Линделоф да ја „исчисти“ ситуацијата.
 
Швеѓаните во 13-тата минута бараа пенал, откако Берг беше соборен од Боатенг. Судијата Марчинијак реши дека нема потреба да се консултира со ВАР.