Ракомет
23. January 2023 - 20:16

СП Ракомет: Победи на Србија и Хрватска но Хрватите ќе играат олимписки квалификации

Во последниот натпревар од втората фаза на натпреварувањето, Хрватска го совлада Бахреин со резултат 43:32 (17:16) и обезбеди пласман во првите 10 селекции на Светското првенство.
 
Хрватска се уште го чека расплетот во својата група во битката за четвртфиналето кое ќе следи по дуелот меѓу Египет и Данска, но го обезбеди 9. место на шампионатот, пред Словенија.
И Србија славеше и тоа против Холандија со 32-30 и тоа откако имаше негатива по првото полувреме. 
Сепак победата не беше доволна за влез во ТОП 10 на шампионатот бидејќи се бараше разлика од 13 погодоци против Холандија па Србите остануваат без шанси за настап на ЛОИ.