Ракомет
16. January 2019 - 22:36

СП 2019: Добро почнавме со Шпанија, лошо завршивме

Македонската ракометна репрезнтација го претрпе и вториот пораз откако вечерва во Минхен загуби од европскиот првак Шпанија со 32:21. За утеха останува првото добро полувреме, кога нашите ракометари водеа во најголемиот дел од натпреварот, а на полувреме беше само  еден негатива 12:13. Во тој дел на дуелот Македонија имаше водство, а одличен на голот беше Никола Митевски кој имаше 11 одбрани. Но, на почетокот на вториот дел по трите грешки за 90 секунди Шпанија направи брзо 5:0 и потоа селектроот Раул ги повлече играчте од првата постава им даде шанса на играчите од клупата, а разликата на противникот само растеше.
Митревски дуелот го заврши со 13 одбрани, Пешевски постиган шест голови и беше најефикасен додека играч на натпреварот беше голманот на Шпанија варгас кој имаше 18 одбрани.
Утре за Македонија е решавачкиот дуел против селекцијата на Исланд со почеток во 18 часот.