Фудбал
30. November 2020 - 10:14

Сосиедад осамен на врвот во Шпанија

Изненадувањето трае, поминаа 11 кола во шпанската Ла Лига е лидер на табелата е клубот од Сан Себастијан – Реал Сосиедад. Вечерва ремизираа 1-1 на својот стадион против екипата на Вилјареал.
 
Во натпревар без голем број сериозни шанси за гол, двата погодока беа постигнати од белата точка.
 
Морено ја донесе „жолтата подморница“ во предност во 6 минута, а конечните 1-1 исто со удар за најстрога казна ги постави во 32 минута Ојарзабал.
 
Реал Сосиедад е на чело на табелата со 24 бода, еден повеќе од Атлетико Мадрид кој пак има 2 меча помалку од лидерот.
 
Вилјареал со денешниот бод останува трет на табелата, со 20 бода.
 
Во останатите денешни дуели во Ла Лига, Селта во Виго беше подобра од Гранада со 3-1, а Хетафе и Атлетик Билбао поделија по бод играјќи 1-1.