Македонија
13. јуни 2021 - 19:10

Сообраќајот со умерен интензитет по наместа влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози и со умерен интензитет патните правци надвор од градските средини.

На граничните премини, од македонската страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.