Македонија
5. January 2016 - 8:22

Сообраќајот по влажни коловози, магла кај Страцин

Нормализиран е сообраќајот на автопатот А1 делница Каласлари - Велес, по синоќешната сообраќајна незгода на повеќе возила.

Според Автомото сојузот на Македонија, сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози. Намалена видливост поради магла има на Страцин до 50 метра.

На коловозите има остатоци од кашест снег по интервенцијата од дежурните екипи на Јавното претпријатие „Македонија пат“.

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони. 

Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на моментната временска состојба. Обврската ќе трае до 15 март 2016 година.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Информацијата се однесува само за македонската страна на премините.лв/08:03