Македонија
20. August 2015 - 8:14

Сончево, ветровито и врнежливо време

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе почне да дува умерен северен ветер кој долж Повардарјето повремено ќе засилува, а ќе има и појава на дожд и грмежи, особено во источните делови од земјата.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 24 до 30 степени.

Во Скопје слично време, претпладне сончево со мала до умерена облачност, а попладне нестабилно со појава на пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 29 степени.

Северниот ветер кој ќе почне да дува од утре ќе потрае и во следните денови, а нестабилно и посвежо за три до пет степени ќе биде и во петок. И во петок нестабилноста со пороен дожд и грмежи ќе биде позастапена попладне и кон јужните и источите делови од земјата, а во моментите на пороен дожд ќе дува повремено засилен ветер. Нестабилноста во сабота ќе слабее и ќе преовладува претежно сончево време со мала до умерена облачност, а во недела времето ќе биде убаво, но малку посвежо.