Македонија
28. April 2017 - 8:06

Сончево и топло до 29 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува умерен јужен ветер во крајните западни делови повремено ќе засилува и наместа се очекува да достигнува над 60 км/час.

Утринската температура ќе се движи од четири до 13 степени, а дневната од  24 до 29 степени.

Во Скопје ќе биде ончево и топло со умерена облачност. Ќе дува умерен јужен ветер.

Утринската температура ќе достигне до седум степени, а дневната до 28 степени. 

Во сабота ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди  но и со услови за локален краткотрен пороен дожд, наместа проследен со ретки грмежи. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголемува, локално особено во источните делови ќе има услови за пороен дожд,  наместа проследен и со ретки грмежи. Во западните делови ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, наместа ќе достигнува и над 60 км/ча. Во недела ветерот ќе го промени правецот во северен  кога се очекува температурата на воздухот да опадне за 4 до 5 неколку степени. Во понеделник ветерот повторно ќе го промени правецот во јужен, од каде се очекува да има прилив на топол воздух, а со тоа температурата на воздухот повторно ќе биде во покачување.