Македонија
22. July 2018 - 8:27

Сончево и многу топло, денеска температурата до 39 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. УВ индексот ќе биде 9. 

Утринската температура ќе се движи од 12 до 21 степени, а дневната температура од 26 до 39 степени. 

Во Скопје ќе биде сончево и топло. Утринската температура ќе достигне до 18 степени, а дневната температура до 38 степени. 

Од утре следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали.