Свет
13. February 2018 - 20:13

Сомнителен пакет откриен во нуклеарка во Белгија

Во белгиската нуклеарна електроцентрала „Тианж“ денеска бил откриен сомнителен пакет, по што на местото се испратени воени и полициски екипи, а се очекуваат и деминери, јавија локалните медиуми.

Дел од вработените во централата биле евакуирани, но таа продолжила да работи.

Според сведоци на настанот, пакетот бил откриен од куче дресирано за пронаоѓање сомнителни пратки. 

Медиумските информации за сомнителниот пакет, досега не се официјално потврдени ниту полицијата, ниту од раководството во централата. 

„Тианж“, која е една од двете нуклеарки во Белгија, се наоѓа близу Лиеж. Пред повеќе од една година белгиските медиуми објавија дека терористите кои го извршија нападот во Париз во ноември 2015 година, подготвувале напад и врз нуклеарна централа, најверојатно во Белгија. 

Тогаш медиумите информираа дека при истрагата за нападот во Париз, бил откриен видеозапис од набљудување на домот на директорот на белгиската програма за изтражување и развој на атомската енергија. 

Неодамна белгиските медиуми објавија дека некои вработени во атомските централи биле отпуштени од работа, откако биле осомничени за радикализација.