Loading Video...
Спорт плус
28. March 2021 - 16:12

Со Гранд прито на Катар вечерва (19 часот) започнува сезоната во Мото ГП шампионатот

Покрај Формула 1 шампионатот викендов започна и новата сезона во мотоциклизам. Првите две трки од новата сезона од календарот во Мото ГП ќе се возат во Катар. 
 
Еден од главните претенденти за шампионскиот  Марк Маркез кој поголемиот дел од ланската сезона го пропушти поради повреда, не е дел од овие две трки. 
 
Затоа пак, сите останати се подготвени повторно да приредат големи  возбудувања. 
 
Минатогодишниот шампион Жоан Мир и годинава ќе има голема конкуренција во Морбидели, Ринс, Довициозос, Милер, Квартараро, но и најдобриот на сите времиња Валентино Роси кој годинава ќе вози за тимот на Петронас Јамаха.
 
Квалификациите за Големата награда на Катар се во тек, а стартот на утрешната прва овосезонска трка во Мото ГП е во 19 часот.