Кошарка
14. November 2017 - 18:52

Словенците без Дончиќ и Рендолф во квалификациите за СП

 
 
 
Актуелниот европски кошаркарски шампион Словенија, нема да може да смета на Лука Дончиќ и ентони Рендолф на почетокот на квалификациите за Светското првенство 2019 година.
 
Новиот словенски селектор Радо Трифуновиќ, КОЈ ГО МЕНУВА Игор Кокошков, го објави списокот на 14 играчи на кои ќе смета во ноемврискиот циклус на квалификации. 
 
На списокот ги нема двајцата играчи на Реал Мадрид, Лука Дончиќ и Ентони Рејндолф, кои заедно со Горан Драгиќ кој се прости од репрезентативниот дрес, изминатово лето ја предводеа Словенија со европската круна. 
 
Трифуновиќ ќе смета и на: Јака Блажиќ (Андора), Влатко Чанчар (Мега), Жига Димец (Крка), Зоран Драгич (Армани), Грегор Хроват (Олимпија), Миха Лапорник (Златорог), Јуриј Мацура (Басконија), Клемен Препелиќ (Левалоа), Матиц Ребец (Еенисеј), Лука Рупник (Фуенлабрада), Жан Марк Шишко (Илирија), Гашпер Видмар (Банвит), Саша Загорац (Шопрон).
 
Па за дуелите на актуелниот европски првак за дуелот на 23. ноември против Белорусија, во групата во која се и силните селекции на Шпанија и на Црна гора.