Loading Video...
Фудбал
25. September 2021 - 15:30

Сити го доби дербито пеорив Челзи, а Јунајтед загуби од Астон Вила

 
 
Манчестер Сити го доби дерби дуелот од 6.коло во Премиер лигата совладувајќи го Челзи со 1-0. 
 
На средбата одиграна на „Стенфорд Бриџ“ во Лондон, единствениот гол го постигна Гавриел Жезус во 53.минута со што на актуелниот првак му донесе3 значајни три бодови. 
 
Сега Сити се проби на второто место на табелата со идентични 13 бодови колку што има лидерот Ливерпул и трето пласираниот Челзи, додека зад оваа тројка е Манчестер Јунајтед кој остана на 13 бодови, откако попладнево пред својата публика на „Олд Трафор“ загуби од Астон Вила со 1-0.
 
Стрелец на единствфениот гол на овој меч беше Кортни Хаус во самиот финиш односно 88-та минута.