Балкан
10. February 2016 - 13:47

Силно невреме направи пустош во Бања Лука

Поради поројните дождови, повеќето улици се поплавени, а сообраќајот поради слабата видливост отежнат.

Метеоролозите најавија заладување и пад на температурата, а можни се и врнежи од снег.

Бура проследена со силен ветер синоќа ја погоди Босна, при што во сараевско-романискиот регион илјадници домаќинства останаа без струја.

Цивилната заштита на Република Српска ги предупреди жителите поради прогнозите на меторолозите дека невремето ќе продолжи.

Според прогнозите, на подрачјето на Бања Лука, се очекува силен ветер, со брзина и од 90 километри на час, како и поројни дождови.

Погледнете го видеото: