Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтерова скала го погоди денеска рускиот далечен исток, во регионот Чукотка.

Засега нема податоци за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Епицентарот на потресот се наоѓал 406 километри југозападно од Анадир, административниот центар на Чукотка, на длабочина од 10 километри под површината на земјата, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.