Свет
13. August 2019 - 9:30

Силен земјотрес во Мексико

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во јужнио дел на Мексико, а за сега нема информации за евентуално повредени луѓе или причинета материјална штета.

Епицентарот на земјотресот бил на 14 километри југоисточно од Тонала, со население од 85.000 луѓе, на длабочина од 92 километри.

Тонала се наоѓа во мексиканската држава Чијапас.