Свет
14. јуни 2017 - 15:44

Силен земјотрес од 6,9 степени го погоди Мексико

Силен земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска мексиканското крајбрежје во близина на сојузната мексиканска држава Чијапас, при што најмалку едно лице е повредено, а беше прекинат и дотокот на електрична енергија, соопштија локалните власти. 

Земјотресот предизвикал матријални штети на зггради во Чијапас. Засега нема информации за загинати во Мексико и Гватемала.

Анонимен претставник на Националниот центар за справување со катастрофи на Гватемала, наведе дека земјотресот бил почувствуван на целата територија и оти во земјата започнало проценувањето на штетите. 

Според Геофизичкиот институт на САД, земјотресот бил на длабочина од 111 километри, со епицентарот на 15 километри северозападно од градот Сан Маркос.  

Земјотресот се случил околку 1.30 часот по локално време, а по речиси 20 минути следел уште еден потрес. 

Поради земјотресот бил прекинат дотокот на електрична енергија во гватемалските департмани Реталулеу, Кецалтенанго и Сучитепекес, а во градот Сан Себастиан бил урната црквата, при што едно лице е повредено, соопштија локалните власти. 

Првично, Геофизичкиот институт на САД наведе дека јачината на земјотресот била седум степени според Рихтеровата скала.