Свет
26. September 2021 - 9:42

Силен земјотрес на Тајван

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Тајван, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Според ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 45 километри.

Засега нема информации за материјална штета и повредени луѓе.