Свет
16. November 2020 - 8:46

Силен земјотрес на Филипини

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди областа Минданао на Филипините, објави Европскиот сеизмолошки медитерански центар.

Епицентарот на земјотресот е регистриран на длабочина од 15 километри, објави Ројтерс. Засега нема податоци за жртви и материјална штета.