Свет
11. September 2016 - 10:57

Сиднеј: Напаѓачот со нож обвинет за тероризам

Австралиската полиција соопшти денеска дека мажот (22) кој се нож избоде непознат маж, е обвинет за тероризам и обид за убиство.

Во полициското соопштение се наведува дека повредениот маж (59) се здобил со неколку убоди со нож додека шетал низ парк во предградието Минто во југозападниот дел на Сиднеј.

Тој по нападот е пренесен во болница и се наоѓа во критична состојба.

Пред да биде приведен напаѓачот се обидел со нож да го избоде и полицаец.