Loading Video...
Тенис
4. January 2018 - 18:39

Швајцарија финалист во Хофман купот

Швајцарија обезбеди пласман во финалето на Хофман купот кој се одржува во Перт. Во рамките од последното 3.коло на Б групата, Швајцарија со 3:0 во победи ја доби селекцијата на САД.
 
Швајцарија која настапува во состав Федерер – Бенчиќ ги доби трите меча против американската комбинација Сок-Вандервеге. 
 
Белинда Бенчиќ во мечот против Коко Вандервеге одигра два сета кои ги доби со 7-6 и 6-4. И на Роџер Федерер му беа потребни два сета да го добие дуелот против Џек Сок и тоа првиот сет во тај-брејк со 7-6 (7-5), а вториот со 7-5 во гемови. Мечот во мешани двојки им припадна на Швајцарците со 2:0 во сетови. 
 
Со оваа победа Швајцарија го освои првото место во Б групата, а со тоа се избори и за настап во финалето. 
 
Во вториот дуел од оваа група, без резултатско значење, Русија со 2-1 во победи ја совлада Јапонија.