Фудбал
12. August 2017 - 13:07

Шкендија и Вардар ја отвораат новата сезона во ПМФЛ

 
 Со дерби натпреварот меѓу Шканија и Вардар кој ќе се игра попладнево во Тетово ќе биде означен стартот на новата сезона во Првата македонска фудбалска лига. 
 
Првото дерби на двата најголеми претенденти за шампионскиот трофеј и во новата сезона, ќе се игра ден порано од останатите средби, поради настапот на двата тима на европската сцена. 
 
Потсетување дека веќе 17 август Вардар во Скопје ќе го пречека турскиот гигант Фенербахче, додека  Шкендија истиот ден ќе му гостува на италијанскиот Милан. 
 
Денешната средбата меѓу Шкендија и Вардар ќе започне од 17 часот, како и дуелот Работнички – Ренова, а преостанатите четири натпревари од воведното коло, во кои ќе играат: Победа – Пелистер,  Шкупи - Академија Пандев и Силекс – Скопје.