Свет
23. July 2021 - 8:33

Шестмина хоспитализирани откако автомобил удрил во нив пред ноќен клуб во Велс

– Шест лица се пренесени в болница откако возило удри во „група пешаци“ пред еден паб во јужниот дел на Велс, соопшти синоќа локалната полиција.

Полицијата потврди дека добила повик околу 20:30 часот откако возилото удрило во пешаците во близина на ноќниот клуб Виндзор во Понтиклун, околу 18 километри западно од Кардиф.

Според полицијата, 79-годишниот возач на автомобилот „Форд Пума“ веројатно претпрел некаков здравствен проблем, поради што изгубил контрола врз возилото и удрил во луѓето.

Возачот на автомобилот се наоѓа во критична состојба, еден од повредените е со потешки повреди, а четворица се здобиле со полесни повреди.

– Ова беше многу вознемирувачки инцидент и благодарни сме на луѓето кои им помогнаа на повредените веднаш по судирот, изјави главниот полициски инспектор Џејмс Рати.

Полицијата започна истрага за несреќата.