Балкан
19. March 2020 - 18:02

Шеста жртва на коронавирусот во Грција, потврдени 464 заразени случаи

Уште едно лице го загуби животот од коронавирусот во Грција, со што бројот на починати во земјата се искачи на шест, додека пак потврдени се 464 заразени случаи со Ковид-19, од кои 46 се во изминатите 24 часа, јави дописничката на МИА од Атина.

Претставникот за коронавирус при Министерството за здравство на Грција, професорот Сотирис Циодрас на денешната редовна прес-конференција изјави дека од потврдените случаи, 72 имаат неодредено потекло, хоспитализирани се 78 лица на просечна возраст од 68 години, а 16 се приклучени на респиратори во болниците во Солун, Атина и Патра.

Досега, 19 лица се пуштени од болница.

Во однос на смртните случаи, професорот Циодрас рече дека станува збор за мажи кои имале сериозни здравствени проблеми.