Македонија
13. јуни 2018 - 10:34

Шест минути траеше состанокот меѓу Заев и Иванов

Само шест минути траеше средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, го информираа претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција, јавува Макфакс.

Како што информира репортерот на „Макфакс“ владиниот мерцедес со полициска придружба, во претседателската резиденција пристигнал во 10.03 минути, а вила „Водно“ ја напуштил во 10.09 минути, по што портите биле затворени.

 

Според официјалните изјави на премиеритe на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, договорено е новото име на Македонија – Република Северна Македонија (Republic of North Macedoniia) со превод на сите јазици, за севкупна употреба и ќе се прецизира со амандман во Уставот.