Свет
12. July 2019 - 10:42

Шест лица загинаа кога бомбаш-самоубиец се разнесе на свадба во Авганистан

Најмалку шест лица загинаа, а 40 се повредени кога 13-годишен бомбаш-самоубиец се разнесе денеска за време на свадба во авганистанската провинција Нангархар, соопштија локалните власти.

Полицискиот претставник Фајз Мохамад Бабархил изјави дека момчето се разнело на свадбата организирана од командантот на провладините сили Малик Тур, кој загинал и најверојатно бил мета на нападот.

Портпаролот на гувернерот на провинцијата Нангархар, Атаула Когиани истакна дека повредените се пренесени в болница, додека локалното население тврди дека 10 лица загинале во нападот.

Засега никој нема преземено одговорност за нападот, но во источниот дел на Авганистан се присутни и талибанците и огранок на џихадистичката група Исламска држава.

Експлозијата се случува само неколку денови по историските разговори меѓу авганистански претставници и талибанците, како дел од напорите, предводени од САД, за прекин на војната.