Македонија
11. December 2016 - 18:59

Шест лица повредени во сообраќајка во близина на Лешок

Шест лица се повредени од кои тројца потешко во сообраќајната несреќа што се случи на регионалниот пат Тетово - Јажинце во близина на селото Лешок.

Портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски информира дека сообраќајната несреќа се случила во 16 часот и 10 минути, а во неа учествувале две патнички возила од кои едното „БМВ“ со тетовски таблички управувано од 16-годишен малолетник од Слатино и „шевролет авео“ со тетовски таблички управувано од 28-годишниот М.А. од Џепчиште.

- Во несреќата, 16-годишниот малолетник се здобил со тешки телесни повреди и од Тетовската клиничка болница како итен случај е препратен на скопските клиники и се наоѓа во животна опасност, изјави Јосифовски.

Во Тетовската клиничка болница биле донесени и жената која го управувала шевролетот, нејзините две деца и сопатникот. Кај едно од децата се констатирани потешки повреди, а тешко повреден бил и работник на бензинската пумпа на „Лукоил“ кој се здобил со скршеница на ногата и е задржан на лекување.

По овластување на јавениот обвинител увид на местото извршила екипа од СВР Тетово и според првичните информации причина за несреќата е преголемата брзина и недржењето страна. Двете возила имаат големи оштетувања. Малолетникот најверојатно немал соодветна возачка дозвола, а возилото што го управувал, не било регистрирано.

- Се работи на целосно расчистување на околностите поврзани со оваа сообраќајка, посочи Јосифовски. 

Ново на Сител