Балкан
29. September 2022 - 8:57

Шефот на чешката дипломатија Липавски денеска во Косово

Министерот за надворешни работи на Чешка, Јан Липавски ќе престојува денеска во Косово, каде што ќе се сретне со претседателката на државата, Вјоса Османи, јави дописникот на МИА од Приштина.    

Од косовската Влада, пак, објавија дека Липавски ќе биде примен од вицепремиерот задолжен за евроинтеграции, Бесник Бислими, по што двајцата министри ќе одржат заедничка прес-конференција.

Средбата на Липавски се случува во реме кога Чешка, која во овој мандат претседава со Европската унија, ги интензивира напорите за либерализација на визите за Косово, за што на 13 октомври во Брисел свика седница на Работната група на Евеопската комисија.