Loading Video...
Тенис
21. January 2020 - 15:35

Шарапова и Конта елиминирани уште во првото коло на Австралија Опен

 
 
Првиот Гренд слем годинава Австралија Опен, уште по првиот меч го завршија го завршија Марија Шарапова и Јоана Конта
 
Русинката, Шарапова во два сета (6-3, 6-4) беше поразена од Хрватката, Дона Векиќ, додека 12-тата носителка Конта изненадувачки беше елиминирана од Онс Џабер од Тунис. 
 
Од фаворитките, без проблеми во втората рунда поминаа (2-та) Каролина Плишкова,  (4) Симоина Халеп, (5) Елена Свитолина, (10) Медисон Кејс и (17) Германката, Кербер.