Фудбал
14. July 2020 - 11:48

Севилја во ЛШ, парите за Милан

Крилниот напаѓач на Милан кој од јануари е позајмен во Севилја, Сусо (26), дресот на клубот од Андалузија ќе го носи и во наредната сезона.
 
Севилја, вечера по поразот на Виљареал од Реал Сосиедад (1:2) и теоретски обезбеди место во Лигата на шампионите, што значи дека клубот има обврска да го откупи договорот на Сусо од Милан за 24 милиони евра.
 
Сусо има одиграно 18 натпревари за Севиља, постигнал еден гол и забележал две асистенции.
 
Шпанецот професионалната кариера ја започна во Ливерпул (2012-2015), за Милан одиграл 126 натпревари, на кои постигнал 21 гол.