Свет
2. April 2016 - 10:20

Северна Кореја истрела ракети со краток досег и се обиде да го блокира јужнокорејскиот ГПС систем

Северна Кореја истрелала ракети со краток досег во морето и се обидела да го блокира ГПС системот во Јужна Кореја, изјавија јужнокорејски официјлани претставници, јави Танјуг.

Севернокорејската агенција КЦНА утринава соопшти дека лидерот Ким Џонг-ун изразил „големо задоволство“ следејќи го во живо тестирањето на новиот ракетен систем, но не наведува кога и каде била одржана оваа проба, пренесоа американските медиуми.

Претставници на јужнокорејската војска вчера соопштија дека е забележено дека Пјонгјанг покрај својот источен брег истрелал проектил земја-воздух, но засега не е познато дали двата настана се поврзани.

Покрај тоа, јужнокорејски претставници наведуваат за обид за блокирања на ГПС сигналот, што бил почнат во четвртокот и не предизвикал поголеми нарушувања во работата на јужнокорејската војска, воздухопловниот и бродскиот сообраќај, како ни во телекомуникациските системи.

Повеќе од 130 рибарски бродови, меѓутоа, пријавиле проблеми со своите навигациски системи, а некои од нив морале да се вратат во пристаништето, информира јужнокорејското Министерство за морнарица и рибарство.

Обидот за блокирање на ГПС системиот јужнокорејското Министерство за одбрана го нарече провокација која ја загрозуава јавната безбедност и функционирањето на војската во оваа земја, додека војската на Јужна Кореја ја предупреди Северна Кореја веднаш да ги прекине овие обиди или ќе се соочи со последиците.