Свет
1. April 2020 - 13:57

Северна Кореја добива помош од СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) ќе и додели помош на Северна Кореја од 900.000 долари во борбата против ширењето на новиот коронавирус.

Властите во Пјонгјанг тврдат дека во земјата се уште нема заразени од Ковид-19, но набљудувачите тврдат дека тоа е малку веројатно.

Во Северна Кореја се во сила мерки за борба против коронавирусот, вклучително и затворање на границите и воведување карантин за спречување на епидемијата.