Свет
20. October 2015 - 11:46

Сеул: Северна Кореја се подготвува за нова нуклеарна проба

Северна Кореја се подготвува за нова нуклеарна проба, обвини денеска пратеникот од редовите на јужнокорејската владејачка Партија на нови граници (Саенури), Ли Чул-ву.   

Како што јави јужнокорејската агенција Јонхап, според Ли, пробата сеапк нема да се случи деновиве. 

Властите на Северна Кореја неодамна се заканија дека би можеле да извршат нов нуклеарен тест, како одговор на „непријателската политика на САД и нивните сојузници“.

Северна Кореја изврши тестирања на атомски бомби во 2006, 2009 и 2013 година.